Moravia Divide 2023 - přípravna

Moravia Divide je moje předsunutá generálka na Míle. Smutné je, že už to pro mě není opravdové bikepacking dobrodružství, ale v uvozovkách víkendový dvounočák. Plán je dovolenou moc neplýtvat.

Koketuji s myšlenkou, jak závod pojmout. Pokud by to měla být opravdová generálka, povezu si všechno, co budu mít i na Mílích, abych si to ověřil bojem. To by bohužel znamenalo brát si věci, které pravděpodobně potřebovat nebudu.

Základní stavební kameny svojí výbavy ale položím.

Brašny

Už jsem učinil rozhodnutí, že rámovou brašnu nepovezu. Abych mohl vozit rámovku, musel bych se zbavit lahví a to nechci udělat. Řešení, kdy jedna láhev byla zespodu přišpendlená na rám, nefungovalo.

Jelikož nejsem ochotný se lahví zbavit, nechci vozit batoh, zaktivoval jsem přední brašnu. Set bude následující:

Basama Funka Handlebar Bag - Brašna na řidítka má kapacitu 4l a váží 200 gramů. Není vodotěsná, takže zde mohu vozit pouze zmoknutelnou výbavu. Věci se dají skládat do dvou kapes. Do jedné, té větší, se vejde veškeré moje jídlo a do menší naházím nějaké drobnosti. Výhoda je, že všechno mám po ruce.

Apidura Racing Long Top Tube Pack - Nakonec se opět vracím k jezevčíkovi s kapacitou 2l a hmotností 200 gramů. Teoreticky bych si vystačil i s brašnou menší a napěchoval věci do brašniček na představec, ale ty by my pak ovliňovaly ovladatelnost kola. Co se vleze na rám, dát na rám. Sem budu dávat všechny věci, které potřebuju mít po ruce a musí být v suchu.

Apidura Racing Saddle Pack - S podsedlovkou získám 5l místa a zatíží mě 200 gramy. Je skvělé položená, takže vůbec nezavazí při sjezdech. A jak se zdá, bude plnit důležitou funkci zadního blatníku. Mám totiž sedlo s velkou dírou.

Woho Stem Bag - Ještě to není úplně jisté, ale pravděpodobně povezu jednu brašnu na představec. Váží pouze 60 gramů a získám 1l místa. Hlavní kouzlo bude v tom, že v ní vůbec nic nepovezu. Bude mi sloužit pouze jako odkládací místo pro strýčka příhodu. To za těch pár gramů stojí, ne?

Dohromady budou brašny vážit 650 gramů, což považuji za dobrý kompromis.

Spaní

Co představuje zásadní problém je otázka, co do brašen dát!? Asi nejprofláknutějším problémem je, zda brát spacák.

V tomhle jsem rád za svojí zkušenost na loňské Carpathian Divide.

Tam jsem teda nevezl ani podsedlovku, ani přední brašnu, ani jezevčíka ... Stejně jsem měl ale řekněme nacpané kapsy. Včetně pepřáku na medvědy.

Co jsem ale z téhle jízdy primárně vytěžil je schopnost udržet se na kole po dvě noci bez větších potíží. Dá se to. A to bude hlavní rozdíl mezi tímhle závodem a Mílemi. Na Mílích se bez pořádné ložnice neobejdu.

Co se týče taktiky, jestli se vyplatí jet nebo spát. Pokud bych to bral čistě matematicky - čím později v průběhu dne je dojezd do cíle, tím více se vyplatí spíš spát a být rychlejší v závěru. Čím dříve po ráno je dojezd, tím více se vyplatí se kousknout, protože spáči nebudou mít dostatek času zkrotit náskok.

Nedá se ale přesně odhadnout, jaký bude mít závod průběh. Silnější deště by mohly postup značně zpomalit.

Oblečení

Čím kratší je závod, tím důležitější je sledovat počasí. Pro mě budou kritické pouze 2 dny - sobota a neděle, respektive noci. Ten pondělek už nějak dotluču, i kdyby padaly trakaře.

  • bude pršet? hodně? přes den? přes noc? jen některý den? krátce nebo dlouze?
  • jaká bude zima? bude foukat?

Povezu nejspíše více oblečení, ale ještě budu čekat na opravdu poslední předpověď. Pokud například bude pršet jen přes den v sobotu, vyplatí se vzít si suchý pár oblečení, abych se mohl převléknout a noc přečkat ve větší pohodě. Pokud by mělo pršet i v noci, tak je to vlastně jedno.

Druhý pár nepromokavých ponožek může být blahodárné účinky, pokud bude předpověď opravdu marná.

Plánování

Při takhle krátkém závodě vlastně není moc co chystat. Přístřešky není třeba moc hledat a většinu problémů vyřeší dvě nonstop benzinky a Mekáč ve Zlíně.

Zámek neberu, aby byl trochu adrenalin :)


Jak se mi ve výsledku dařilo si můžete přečíst v reportu z Moravia Divide 2023.

2. května 2023