Nabíječka a záhada pana Ampéra

Nebudu chodit kolem horké kaše - hledám tu nejlepší možnou nabíječku.

V první řadě - zatím není úplně jisté, jestli ji budu potřebovat – mám přece dynamo. Jenže není všechno zlato, co se třpytí a hryže mě takový čertík. Fakt se to dynamo na Majle hodí? Kvůli těžkému terénu toho tolik nenabiju, je těžké a žere mi watty. Moderní powerbanky se na druhou stranu nabijou velmi rychle a tu půlhodinku odpočinku stejně budu dříve či později potřebovat.

Do první půlky bych se bez dynama obešel bez problémů. Na Slovensku se všemi zákazy taky nebude problém dobíjet ze sítě. Cesta přes Moravu nabízí vyšší průměrnou rychlost a jednodušší dobíjení přes dynamo.

Ještě než udělám finální rozhodnutí, potřebuji poznat sílu sítě. Nejsem elektromechanik – nebo jak se tomu říká – takže tomu vůbec nerozumím. Něco jsem si ale našel a vím, co chci.

Počet děr

První otázka zní – kolik potřebuju děr? Je snadné podlehnout volání víceděrných nabíječek – budu moct nabíjet 4 zařízení najednou! Super! Je to marketingový trik.

Nabíječka má omezený výkon, definujme ho ve wattech. Pokud má nabíječka výkon 20W a připojím k ní dvě zařízení, kde každé dokáže brát 20W (dohromady 40W), jsou mi dvě díry úplně k ničemu. Víc než 20W z toho nedostanu.

Čím víc wattů nabíječka zvládne, tím je těžší a větší. Každé zařízení má omezenou nabíjecí rychlost. Pokud můj telefon zvládne nabíjet 20W, nemá cenu kupovat nabíječku na 40W.

Dospěl jsem k závěru, že naprostým ideálem bude:

  • Všechny porty musí být USB type C. Ostatní jsou zastaralé.
  • Chci dva porty pro nabíjení dvou zařízení současně.
  • Oba porty mají výkon 20 W

K těm wattům

Jak jsem říkal na začátku - trochu tady tápu. Jaký je rozdíl mezi watty, ampéry a volty? Vůbec netuším! Ale umím používat Google:

  • Ampér je základní jednotka soustavy SI pro elektrický proud.
  • Volt je jednotka elektrického napětí.
  • Watt je hlavní jednotka výkonu.

Nejsem o nic chytřejší. Ale pozor:

W = A * V

Už tu vidím nějaký vztah! Pokud bych to měl připodobnit k něčemu uchopytelnějšímu - watt je pro mě celkový objem elektřiny. Volty říkají, jak mám „elektřinu natlakovanou“ - určují sílu proudu. Ampéry mi definují velikost „trubky“, kterou proudí elektřina. Na univerzitě by ze mě měli radost.

Čím větší mám trubku a tlak, tím víc mám elektřiny. Můžu mít malou trubku pod velkým tlakem nebo velkoobjemovou pod malým tlakem a dostat stejné množství energie.

Mám nakoupeno

Už na West Carpathian Challenge jsem vezl travel verzi od Fixed – poznáte podle lehké patiny. Kromě dvou portů splňovala všechno a vážila sympatických 41 g. Narazil jsem na ni náhodou v Datartu a podnikl spontánní nákup.

Když jsem dělal podrobnější průzkum možností, padla mi do oka Anker 521 Charger Nano. Match ze 100 %! Splnila všechny moje požadavky a vážila 63 g.

Když jsem ale hledal na Amazonu, že bych ji tam pořídil za levno (protože Němci mají vždycky lepší ceny), narazil jsem na alternativu – Anker 511 Charger. Ta má sice pouze jeden nabíjecí port, ale podle popisku váží 30 g. Tu jsem musel mít! Po rozbalení jsem tvrdě narazil do reality.

Byla o několik milimetrů menší než Fixed, jenže moje kuchyňská váha ukázala těžko představitelných 40 g. Právě jsem ušetřil 1 gram 😱

Nedávno mi přišla zkoušečka z Alíka (s rozbitým tlačítkem 🤷), takže jsem mohl porovnat reálný výkon. Obě tvrdí, že mají stejný - 20W.

  • Anker mi nabíjel powebanku 8,83V / 2,06A = 18,1W
  • Fixed byl na 9,24V / 2,06A = 19W = o 5% výkonnější

Powebanka podporuje nabíjení přes 9V a 2A = 18W, takže je vlastně zajímavé, že Fixed nabíječka z ní dokázala vytáhnout víc. Za ten 1 gram navíc rozhodně stojí.

Zkoušečku jsem musel oholit

Bude to chtít kalkulačku

Výsledek je takový, že ještě nevím, kterou nabíječku povezu - jestli vůbec nějakou. Nejdříve totiž potřebuju znát svoji denní spotřebu mAh - kolik mi sežere bličkačka, světlo, telefon, navigace, hodinky a přehazovačka - kde budu kvůli tomu stavět. A to nemluvím o tom, že potřebuju zjistit, co to mAh vlastně je.