Nohový domeček - ponožky
Ponožky jsou jednou z nejdůležitějších částí vybavení. O nohy je nutné se dobře starat. Fotky květákových chodidel patří k Mílařskému folklóru. Pokud vás píchá každý krok, je jednoduché se na to vykvajznout. Možností, jak se tomu vyhnout je nespočet. Jedinou opravdu účinnou variantou je nejezdit Míle.
Důležitým obraným faktorem jsou ponožky. A mezi základní rozhodnutí patří - kolik párů si brát?
Mým základním cílem je dosáhnout zachování nezmněné kůže na nohách. Těm vadí:
- otlačeniny
- vlhkost
Boj proti otlačeninám
Tento souboj bez vítězů začíná volbou správné obuvy. Tomu se teď nechci věnovat, ale zdůrazním, že je nesmírně důležité vzít si o číslo větší, než normálně. Já to jednou neudělal a tři roky jsem necítil palec na noze.
Jeden čas jsem hodně experimentoval s prstovými ponožkami. Vyhovovalo, mi, že se moje prsty cítily více svobodně. V běžném životě normálně chodím v pětiprstových botách, ale na kole jsem se vrátil k normálu. Měl jsem pocit, že přilišná volnost mi zvětšuje sílu oděru mezi palcem a botou.
Skončil jsem u ultramaratonských ponožek Shock Absorber od Compressportu. V nekonečné řadě sjezdů se mi klepe všechno, včetně chodidel. Tyhle tlusté ponožky mi dokážou alespoň trochu ulevit. Jsou sice tučnější, ale dají se bez problémů nosit i v největších vedrech. Nedám na ně dopustit.
Druhou velkou otázkou je, kolik si brát párů? Po delším zvažování si budu brát pouze jedny a na CP2 a CP4 si nechám poslat nové. V minulosti jsem teoreticky vozil jeden pár navíc na spaní/převlečení. Jenže:
- na spaní si ponožky stejně sundávám, aby mi chodidla větrala
- na převlečení je to stejně zbytečné, když mám mokrou botu, a budu mít mokré i nové ponožky
- pokud jde opravdu do tuhého, půjdu vyžebrat nějaký pár stejně jako prosím o vodu
A navíc. Ještě jedny speciální ponožky povezu.
Boj proti vlhkosti
Pokud je vlhkost jen na zemi, jsou nepromokavé ponožky tou nejlepší obranou. Nejenže mi zvyšují tepelný komfort, protože jsou i větruodolné, ale k nohám se mi nedostane ani bahno, které by nadělalo pěknou paseku.
Jedinou nevýhodou nepromokavých ponožek je, že vám do nich snadno naprší shora a udělá se tam menší rybníček. Teoreticky je nejlepší si do deště vzít obyčejné a když přestane, vzít si nepromokavé.
Jsou dvě nejrozšířenější značky:
- DexShell
- Sealskinz
Dlouho jsem vozil Sealskinz, ale časem mi přišly takové chatrné a páraly se mi. Nakoupil jsem proto na zkoušku DexShell a uvidím, jestli to bude stejné.
Nehledám žádný extra tepelný komfort a hledám tu nejtenší verzi. O čem mohu uvažovat jsou rozdílné výšky. Rozhodně bych si měl vzít tak vysoké, aby mi ponožka nelezla z nepromokavých kalhot.