Obutí nohou

Výběr vhodné obuvy není jednoduchá záležitost. Proto se mi doma hromadí tretry a mám jich víc než civilních bot. Stejně jako se sedlem není vhodné s botami na poslední chvíli experimentovat a je třeba mít vyzkoušeno dlouho dopředu. Proto jsem již nakoupil.

Asi nejdůležitější otázkou, kterou jsem řešil - měkké nebo tvrdé? Možná by bylo lepší zeptat se jestli měkčí či tvrdší. Je jasné, že běžecké boty nejdou úplně vhodné. A ani super závodní tretry nebudou dobrou volbou na škrábání se na Križnou. Co hledám je kompromis.

Jednou z možností bylo pořídit si čistě cykloturistické tretry, které mají něco ve stylu Vibram nebo Michelin podrážky. O něco lépe se v nich chodí, ale jsou relativně těžké a přenos síly do pedálů nebude tak efektivní.

Poslední dva roky jezdím se Specialized Reckon 3.0, které mají karbonovou podrážku. Bohužel už nejsou na Míle použitelné:

  • Olámaly se mi kusy gumy na podrážce a bojím se, že tento bude proces bude zrychlovat.
  • Sešlapal jsem botu natolik, že mi gumová část podrážky přestala chránit kufr.

Vážně jsem přemýšlel o vyzkoušení DMT treter. Ty jsou tvořené ze speciálního úpletu, který je krom nízké hmotnosti i velmi pohodlný. Jako nevýhodu jsem ovšem našel, že je v nich docela zima. A to je pro mě zásadní. I když studené počasí nemusí být časté, mohlo by mě zastavit. Se zahříváním nohou to je kříž.

Volba padá na Specialized

Jelikož jsem si na experimentování příliš peněz nevyčlenil, šel jsem na jistotu a pořídil Specialized Reckon 2.0. Mohlo by se zdát že jsem si pohoršil. Neudělal jsem to kvůli nedostatku financí ale cíleně. Chtěl jsem se zbavit karbonové podrážky.

Nemyslím si, že by na Mílích měla takový vliv. Dokážu si představit, že se hodí při silovém šlapání. To mi ale nehrozí. A trochu větší pohodlí při chození mi jenom pomůže.

Jako pedály vozím šlechače a stále se jich nehodlám vzdát. Jednou z jejich nevýhod je, že jejich zámky se mi do karbonu zajídají. Abych svůj karbon ochránil, vozím pod kufry ocelové plíšky. Ty mi ale o několik milimetrů zdvihly kufry, takže se mi chození více opotřebovávají. Pokud budu jezdit bez ocelových plíšků, budu mít kufry lépe chráněné a vydrží mi déle.

Co mě mrzí, mají o jedno boa kolečko méně, ale snad to nebude velký problém. Jako kdyby si někdo, kdo nechce tu nejtvrdší botu, nezasloužil pohodlí. Vím, že po delší cestě se mi trochu zajídají do nártu, ale už se mi tam vytvořila odolná kůže, že mi to nevadí.

Bílá byla v akci :)
Bílá byla v akci :)
Jeden pár bronzových kufrů
Jeden pár bronzových kufrů

Vložky

S tretrami mám zatím naježděno 0 km a budu je muset prověřit. Je to ale moje nejpravděpodobnější volba.

Co rozhodně vím, že využiju, jsou modré vložky Specialized na podporu klenby. Ty va starých botách se mi už dost oloupaly a na povrchu jsou takové hrubé. Na pohodlí nešetřit!

12. března 2023