Pumpičkář

S sebou povezu samozřejmě i věci, které vůbec nechci používat. Riziko je příliš velké. A jednou z těch nepříjemností, kterou každý cyklista vozí s sebou, je pumpička.

Stejně jako na každý kus výbavu i na pumpičku mám vysoké nároky:

  • lehká
  • odolná
  • rychle fouká
  • řekne mi, kolik mám nafoukáno
  • nahodím s ní i bezduše do patek

Všechny tyto vlastnosti si bohužel nerozumí s tou první.

Nahodím s ní i bezduše do patek

Tuhle vlastnost obětuji. Mám na bezduších nalítáno přes 40 tisíc kilometrů a nikdy bych to nevyužil. Z patek se mi plášť nikdy samovolně nevyzul. Snad jen jednou, když jsem zlomil ventilek (a měl bych ventilek náhradní) by se mi taková pumpa hodila.

Na 2000 mil ale budu spoléhat na to, že když se to celé zesere, potkám typa z kompresorem.

Řekne mi, kolik mám nafoukáno

S tlakem si hraju a rád bych měl přesnější jednotku, než zmáčnout plášť a pocítit ho. Jeden čas jsem dokonce vozil pumpičku, která měla analogový měřák. Bohužel byla těžká a stejně jsem se podle toho nedokázal orientovat.

Existují i digitální pumpy, ale jsou zbytečně těžké. To by se vyplatilo koupit normální pumpu a digitální měřák zvlášť. Vypadá to, že budu foukat podle pocitu.

Rychle fouká

Čím menší (a lehčí) pumpa je, tím pomaleji fouká. Alespoň tak by se dalo definovat obecné pravidlo. Kvůli pár gramům nechci při případném defektu vypustit duši. Chtělo bych něco s rozumným objemem.

Docela jsem si oblíbil Lezyne, protože vyrábí speciální pumpy pro silniční a speciální pro horská kola. Ty silniční foukají menší objem vzduchu ale pod větším tlakem. Horské zase fouknout větší objem a neumí tolik naboostovat tlak. Podle svého digitálního měřáku jezdím 1 bar, takže velký tlak opravdu nepotřebuji.

Odolná

Jednou se mi stalo, že mi v každé ruce zůstala jedna část pumpy a to se mi vůbec nelíbilo. Proto bych nenakoupil nikde v Číně a radši budu věřit značce.

Lehká

Nehledám to nejlepší na trhu. Hledám vývážený poměr všech parametrů.

Způsob foukání

V zásadě existují dva druhy nasazení pumpičky na ventilek

  • šroubovací
  • pákový

Dřív jsem patřil mezi pákáře. Prišlo mi to mnohem jednodušší. Navíc se mi se šroubování několikrát stalo, že jsem si vyšrouboval ventilek. Údajně má páka zvyšovat riziko požkození ventilku, ale nikdy jsem s tím neměl problém.

Nakonec jsem se ale naučil ventilky dobře utahovat a přestal jsem s tím mít problém. Přešel jsem mezi šroubaře. Shodou okolností se mi podařilo jednou zašroubovaný ventilek rozlomit. Těžko říct, na čí straně byla chyba, ale na šroubaře jsem nezanevřel.

Vítěz

Už jsem v podstatě rozhodnutý. Povezu Lezyne Pocket Drive HV. Je to drobek a váží 90 gramů (oficiálně 89, asi tam mám bahno, co už nejde umýt). V sobě má schovanou hadicu, který se šroubuje na ventilek. Na svojí velikost, fouká dobře.

Vypadá robustně, není to žádný plasťák, je z hliníku.

Jediné co zbývá vyřešit je, kde ji povezu. Strčím ji někam ledabyle, nebo si připočtu 10 gramů za držák vedle košíku?

3. ledna 2023