Zavazadla

I když budu brát co nejméně věcí, nepůjdu do extrémů. To se nevyplatí. Chci ušetřit váhu tam, kde nebudu muset nic obětovat. To znamená, že nepojedu stylem - beru pouze základní výbavu. Některé počasí bych klidně dokázal přetrpět, ale nebude lepší zabalit i lehkou péřovku?

Nechci batoh. Jediné, co bych mohl zvažovat, je lehká běžecká vesta, abych rozšířil seznam věcí, které mohu mít okamžitě po ruce - jídlo, bundu, ... Nemám soupis všech věcí, které budu brát s sebou, takže se ani nemůžu rozhodovat, kolik a jaké brašny vzít.

Řešit to na poslední chvíli je pozdě, proto už rozmýšlím, kam si co dát. Obecně, když zvažuji volbu brašen:

  • Ideál je mít co nejvíce věcí v rámovém trojúhelníku, případně nad ním nebo pod ním. Nejméně to ovlivní chování kola a bude to mít minimální vliv na aerodynamiku.
  • Spacák je v povinné výbavě a jediná vhodná místa, kam ho umístit, jsou podle mě v podsedlovce nebo brašně na řidítkách. Brašna na řidítkách má tu nevýhodu, že mi zhoršuje ovladatelnost kola, aerodynamiku, zavazí kabelům a případně světlu. Podsedlovka je fajn, protože slouží jako blatník, vůbec o ní nevím, ale komplikuje mi práci s těžištěm ve sjezdech.
  • Nejspíš využiju brašničky na představec, protože nic neváží a v průběhu jízdy do nich můžu odhazovat nepotřebnosti. Přijdou mi hrozně užitečné.
  • Jednu brašnu chci mít vyhrazenou pouze pro jídlo, protože se v ní může udělat silný, lepivý bordel

Někde už jsem rozhodnutý a někde teprve zkouším a váhám.

Apidura Racing Saddle Pack 5l (200g)

Takhle brašna se mi líbí, protože je lehká a přijde mi, že díky systému uchycení mi nebude tolik překážet při přesunování těžiště dozadu. Všimněte si, že spousta brašen je uchyceno k horní části sedlovky a jejich konec je vyšší než sedlo. Tato brašna je položená níže a těžiště má blíže kolu, takže bude stabilnější.

Rozhodně si s ní potrénuju jízdu v terénu - ještě ji nemám. Dovnitř bych chtěl nacpat pouze věci na spaní, případně oblečení, které nebudu používat příliš často.

Například bundu si dám do kapsy dresu a návleky akorát sroluji na lýtka. Svlékání a oblékání to dost zrychlí.

Apidura Expedition Top Tube Pack 1l (90g)

Do ní nastrkám všechno, co nechci, aby zmoklo. Primárně to bude plné elektroniky. Pokud by se mi tam všechno nevešlo, mohu využít služeb Jezevčíka.

2x Woho Stem Bag (100g dohromady)

Sem si budu moct odkládat věci, které zrovna nepotřebuji a nechci je dobře zabalit - například když si sundám rukavice. Mohu sem hodit i nějaké tyčinky.

Brašny na West Carpathian Challenge. To jsem se bez podsedlovky obešel a rámovku zkusil „nahradit“ musette brašnou od Apidury, kterou jsem měl na zádech
Brašny na West Carpathian Challenge. To jsem se bez podsedlovky obešel a rámovku zkusil „nahradit“ musette brašnou od Apidury, kterou jsem měl na zádech

Noname brašna pod rám (30g ?)

Obvykle s sebou vozím malou brašnu, spíš sáček, který obsahuje všechny věci, které nehodlám použít. Mám je pouze pro případ, že se něco totálně posere - náhradní duše, montpáky, léky ... Přidělávám ho na kolo suchým zipem.

Rámová brašna (150g ?)

Tohle je možná horká novinka, ale je tam několik háčků. Chtěl bych rámovou brašnu, protože svým umístěním je to nejefektivnější, co může být. Problém ale je, že zároveň chci vozit dvě litrové láhve. Zatím jsem dospěl k řešení, že do rámu dám jednu flašku a rámovou brašnu, a pod rám další flašku. Tam bude bohužel pod útoky baheních stříkanců a mohla by vypadat dost nechutně.

Do rámovky bych dával hlavně jídlo v podobě pečiva a ovoce. Táta mi vyrobil prototyp, takže si můžu zkoušet, co všechno se mi do ní vejde. Rozhodně bych si s ní, co se týče objemu, vystačil.

Vejdu se pod půl kila?

Aktuálně by celý systém brašen vážil 570g, což trochu svádí k tomu to srazit pod půl kila. V praxi by to znamenalo zbavit se Top Tube Packu nebo Stem Bagů. Je možné, že bez těch brašniček na řidítka bych se obešel, protože v rámové brašně bych měl dvě kapsy a jedna by šla využít na stejné účely. Na druhou stranu, je to jen pár gramů... A jak jsem psátl, účelem není být nejlehčí, ale nejefektivnější.

20. listopadu 2022