Powerbanka

Musím se vrátit ke své akademické debatě o elektrické energii. Abych svoji cestu přežil, potřebuju krmit všechna svoje zařízení. A to není snadné. Nabíjení přes dynamo při prudkých sjezdech, brutálních výjezdech a technickém terénu není příliš efektivní. Je jasné, že bez pořádné powerbanky se neobejdu.

Co od ní očekávám?

Vodotěsnost

Nemusí být úplně vodotěsná, aspoň základní ochrana proti mokru je ale k nezaplacení. Míle nejsou událostí pro bílé límečky (ve skutečnosti teda jsou). Tam se člověk zamaže. A i když powerbanku povezu v brašně, příroda si najde cestu.

Historky o utopených telefonech patří mezi Mílařský folklor.

USB-C port

Jak už jsem zmiňoval, mám rád céčko a chci ho používat. Ideální stav je takový, že powerbanka má dva céčkové porty. Hodí se, pokud by se náhodou jeden porouchal.

Další typy portů v podstatě nepotřebuji, pro případné problémy povezu redukce.

Ukazatel nabití jako číslo

Velmi užitečný údaj. Nesnáším ta blikátka, která prezentují stav nabití v několika diodách. V podstatě nemám jistotu, kolik šťávy v powerbance opravdu je. Pokud vidím přesné číslo, dokážu mnohem lépe plánovat.

Čísla se hodí i pro testování powerbanky. Zjistím, kolik které zařízení reálně potřebuje energie.

Vysoká reálná kapacita ku váze

Něco prodejce říká a něco jiného je realita. Co jsem pochopil, tak je zbytečné se dívat na mAh a místo toho se řídit Wh. Což jsou předpokládám watt hodiny. Ne každý výrobce tuto hodnotu uvádí. Jako mnoho jiných parametrů ... bohužel.

A váha ... je váha.

Rychlé nabíjení

Neskutečně důležitá věc. Pokud potřebuju powerbanku nabít, musí to být rychlé, abych někde zbytečně dlouho nezevlil. Na druhou stranu čím rychlejší má nabíjení, tím těžší budu muset vézt zástrčku, abych ji ukrmil. Rychlost 20W by pro mě byla plně dostačující a 50W bych stejně neuživil.

Nitecore NB10000 Gen 2

Vypadá to, že sáhnu po této krasavici. Vybírání vůbec nebylo jednoduché, protože neexistuje jednotná tabulka se všemi powerbankami a jejich parametry. Výrobci navíc neuvádí pravdivé informace i co se týče hmotnosti.

Primárně jsem vycházel z této google sheet tabulky, kde si někdo jiný dal tu práci, aby všechno zapsal a vyzkoušel.

I když v nastaveném skóre kvality Nitecore vítězil, snažil jsem se najít alternativu. NB10000 nesplňuje všechny moje požadavky. Především mě odrazuje chybějící ukazatel nabití v procentech. Zvládá pouze 3 diody.

S podobnou váhou jsem ovšem nic lepšího nenašel. Proto jsem zanevřel i na rezervní USB-C port a spokojil se s jedním.

Powerbanka váží 150 gramů a kapacitu má 38,5Wh. Rychlost nabíjení je 18W a nabití na 75% by měla zvládnout za 1 hodinu a 48 minut. Podle prvních výpočtů to vypadá, že nepovezu jednu, ale dvě. První mi bude živit telefon, navigaci atd. a druhá bude dedikovaná na světlo. Ono by se to dalo jet i s jednou, ale sázím na jistotu. Nabíjení je navíc otrava.

Teoreticky bych mohl pořídit něco s dvojnásobnou kapacitou, ale dvě powerbanky mají svoje výhody:

  • mohu nabíjet obě naráz, což znamená dvojnásobnou rychlost nabíjení
  • pokud se jedna pokazí, zůstane mi alespoň ta druhá
  • můžu si powerbanky dedikovat pro různé použití - jedna na elektroniku, druhá na světlo

Low current mode

Výrobci se často chlubí, jak rychle powerbanka dobyje telefon. Tohle mě v podstatě nezajímá. Já si ten telefon budu v uvozovkách dobíjet klidně celý den, protože na to mám čas. Naopak by se mi líbilo spíš pomalejší nabíjení, protože teoreticky šetří baterii.

Low current mode má sloužit pro nabíjení malých zařízeních a baterie přehazovačky by mohla patřit mezi ně. Je ovšem otázkou, jaký je reálný benefit. Bez přesného ukazalate stavu baterie se to dá jen těžko určit.

Pass-through nabíjení

Další funkce, kterou asi nevyužiju. Powerbanka může v jednu chvíli nabíjet sebe sama i další připojené zařízení. Úplně jsem bohužel nepochopil benefit. Rychlost nabíjení je fixně omezena a pokud ji rozprostřu do více zařízení, celkový výkon bude pořad stejný.

Teoreticky je dobré nabíjet vždycky to zařízení s nejrychlejším nabíjením. Nemám to ovšem přesně spočítané. Pokud si nabiju powerbanku a z ní navigaci, dojde tam samozřejmě k větším ztrátám, než když budu nabíjet navigaci napřímo.

Lehce nad deklarovanou váhou

Jak si stojí

Zatím mám jen hrubé výpočty, ale jedno nabití zařízení mi vezme z powerbanky:

  • telefon - 36 %
  • blikačka - 6 %
  • navigace - 13 %
  • přehazovačka - 8 %